Historia Druku Część Pierwsza

 In Wpisy Blogowe

Witam na blogu Printing House, nasza drukarnia cyfrowa Warszawa postanowiła, że co dwa tygodnie będzie starała się  przybliżyć swoim klientom oraz czytelnikom temat druku.

Drukarnia Cyfrowa Warszawa 

Stara Prasa Drukarska

 Startowy artykuł odpowie na pytanie czym jest druk.

Najprościej tłumacząc, jest to transfer powtarzalny grafiki lub tekstu na daną powierzchnię. A czy to jest glina, drewno, papier czy ściana, to już inna sprawa. Najważniejszym elementem druku jest jego powtarzalność.  

Większość osób, gdy myśli o druku oraz drukarniach bez wątpienia łączy je z Gutenbergiem i wynalezioną przez niego w około 1440  przemysłową prasą drukarską. Tymczasem już w 600 r.n.e. w Chinach istniała prasa drukarska, a sam druk istniał już 2400 lat p.n.e.  Ale po woli.

Pierwszym sposobem druku, jeśli można go tak nazwać, były stemple gliniane stosowane w starożytnym Egipcie. Badania archeologiczne odnalazły takie z około 2400 lat p.n.e. O ile ciężko jest je nazwać  narzędziami drukarskim, bo bardziej przypominają pieczątki, to trzeba zaznaczyć, że bez wątpienia tak się zaczęła historia druku. Od zwykłej pieczęci. 

Przez wiele lat w tej materii nic się nie zmieniało, aż do VII w p.n.e., kiedy to w Chinach na obrazach z brązu zaczęły pojawiać się napisy,  które były odciskane poprzez użycie “ruchomej” czcionki.

W następnych latach pojawiały się  kolejne wynalazki wpływające na druk, takie jak  papier wyciskany czy  pergamin. Ale dopiero okres pomiędzy II, a VII wiekiem naszej ery przyniósł znaczący postęp. I znowu Chiny, bo w tym okresie zaczął tam pojawiać się  druk przy użyciu rycin drewnianych. Była to bardzo prosta technika druku, ale skuteczna. Na kawałku deski lub drewna rzemieślnik tworzył rycinę, na którą kładł tusz, a później odciskał ją na papierze lub też tkaninie. 

Druk Broszur

Do XI w.n.e. w Azji zaczęły pojawiać się pełne manuskrypty, a nawet książki drukowane tą metodą. Obecnie  za najstarszy drukowany dokument uważa się zwój zaklęć buddyjskich z początku VIII wieku. 

 Bez wątpienia drzewo ryciny były pierwszą “współczesną” formą druku. 

Na kolejny krok milowy musieliśmy czekać do 1041 r.  kiedy to, znowu w Chinach, pewien kowal o imieniu Bi Sheng stworzył pełną ruchomą czcionkę.  Już znacznie wcześniej istniało coś na wzór takiego wynalazku, ale nigdy nie była to czcionka, a po prostu zlepek pojedynczych słów. 

Co ciekawe, niedługo po tym, w Chinach użyto po raz pierwszy kolorowego druku. Dokładnie w 1107 roku stworzono tam trzy kolorowe, papierowe pieniądze, jako zabezpieczenie przed fałszerzami.

Na dzisiaj to koniec, w przyszłym tygodniu zajmiemy się dalszym losem druku i spędzimy trochę więcej czasu w Europie. Z racji tego, że mówimy tutaj o rzeczach bardzo odległych, ramy czasowe rozpięte są  między 2400 lat p.n.e, aż do 1041r. n.e. Wiele też upraszczamy, dla lepszego zrozumienia tematu. Pamiętajcie również, że do czasów nowożytnych wynalazki i pomysły rozprzestrzeniały się bardzo powoli, np.:  papier wynaleziono w Chinach w 105 r.n.e.,  a pierwsza papiernia w Europie powstała dopiero około XI wieku. W tamtych czasach nawet największy i najlepszy wynalazek potrzebował setek lat, by się rozprzestrzenić na świecie. 

Drukarnia Wielkoformatowa

 Tyle na dzisiaj,  przypominam jeszcze, że Drukarnia Cyfrowa Warszawa zaprasza Was ze swoimi projektami. Zajmujemy się: 

  • Druk na Płótnie
  • Druk na Plexi
  • Druk UV Warszawa
  • Druk na drewnie
  • Druk Broszur 
  • Druk Wizytówek
  • Druk Naklejek
  • Druk Plakatów
  • Druk Zaproszeń
  • Druk Banerów

I nie tylko. Jeśli więc macie jakiś projekt drukarski, ale nie wiecie jak się za niego zabrać, piszcie do nas. Możecie też odwiedzić na na facebooku.

Recent Posts