Historia Druku Część Druga

 In Wpisy Blogowe

Witamy ponownie, nasza Drukarnia Wielkoformatowa Printing House zaprasza na kontynuację Historii Druku.

Drukarnia Wielkoformatowa

Poprzedni artykuł zakończyliśmy na fakcie wynalezienia ruchomej czcionki i kolorowego druku. W Europie w tym okresie zaczęto adaptować druk przy użyciu drzeworytu oraz papieru. 

Druk Wielkoformatowy

Do czasu Reformacji w XVI wieku niewiele się zmieniło dla Europejczyków w temacie druku. O ile w Azji zaczęto używać drewnianych czcionek, a w niektórych miejscach metalowych, to u nas dopiero reformacja doprowadziła do kolejnego kamienia milowego w drukarstwie.

 Często bywa, że potrzeba jest matką wynalazku. Z powodu zmian zachodzących na tle religijnym  w Europie powstała nagła potrzeba nowych ksiąg religijnych. I tak dochodzimy do ojca przemysłowego druku czyli Johannesa Gutenberga. 

Przemysłowa Prasa Drukarska

Wielu historyków twierdzi, że nie był pierwszym drukarzem, który stworzył przemysłową prasę drukarską z wymiennymi czcionkami, ba, nawet nie ma zgody do tego, kiedy dokładnie to zrobił, ale otworzył swoją drukarnię w 1448 roku w Moguncji.

A na czym polegało jego odkrycie? Otóż połączył już istniejące prasy drukarskie z ruchomą czcionką swojego wynalazku. Umożliwiło to szybką (relatywnie do innych technik jego epoki) możliwość druku tekstu, a co ważniejsze, ładną i czystą. Jego czcionka była mniejsza niż powszechnie używana, ale czytelna. I na tym polegał cały sukces.

Gutenberg był pochodzenia niemieckiego, a jego ważność dla historii bez wątpienia wielka. Wynikało to z tego, że on podłożył podwaliny pod tani i dostępny dla wszystkich druk. Zadziwiające, że mimo iż jego wynalazek miał tak duży wpływ na przyszłość bardzo niewiele jest wiadomo o nim samym.

Jego największe dzieło czyli Biblia Gutenberga nawet po 500 latach jest czytelna i bez wątpienia stanowi kamień milowy rozwoju ludzkości. 

 Mamy połowę XVI wieku, współczesna prasa drukarska została wynaleziona i pojawia się pytanie, czy  nagle wszyscy mogli  mieć książki i gazety? Otóż  nie. Jeśli czytaliście nasz poprzedni artykuł, to wiecie że wszystkie wynalazki w tamtych epokach potrzebowały bardzo wiele czasu, aby odcisnąć swoje piętno na świecie. 

Prasa Gutenberga, czy też przemysłowa prasa drukarska, również potrzebowała na to lat . Po pierwsze, większość społeczeństwa nie umiało czytać, po drugie, książki stały się relatywnie tanie dla tych, których byśmy dzisiaj nazwali jednym procentem. 

Rewolucja Przemysłowa

Dopiero  XVIII i XIX wiek przyniósł prawdziwą rewolucję i pozwolił, aby  wynalazek druku przemysłowego zmienił świat. Oczywiście pomiędzy XVI a XIX wiekiem dokonano wielu pomniejszych odkryć i  zmian, ale  koncept druku pozostał ten sam. 

Na koniec XVIII wieku, a dokładnie w 1798 r. pan Alois Senefelder wynajduje druk przy użyciu Litografii. Jest to transfer treści z kamienia litograficznego poprzez użycie oleju(lub też gumy), wody i tuszu (farby drukarskie). 

W XIX wieku następuje silne uprzemysłowienie społeczeństwa, rewolucja przemysłowa powoduje wzrost liczby ludzi, jak i ich wykształcenia. Czytać zaczyna coraz to więcej osób. Relatywnie szybko powstają kolejne mniejsze wynalazki drukarskie jak Rotacyjna Maszyna.

 Jeśli spojrzeć na drukarstwo do XX wieku, to można je określić jako powielanie treści z jednej powierzchni na inne. I taka byłaby prawda do zeszłego wieku, gdzie to wszystko się zmieniło. Ale o tym w kolejnym artykule.

Nasza Drukarnia Cyfrowa posiada bogatą ofertę różnych form druku :

  • Szyldy Reklamowe Warszawa
  • Ekspozytory Reklamowe
  • Druk na drewnie Warszawa
  • Pudełka z nadrukiem
  • Teczki Ofertowe z nadrukiem

I nie tylko, jeśli macie jakieś projekty graficzne lub drukarskie i chcecie je zrealizować, piszcie do nas zapraszamy również na nasz Facebook

Recent Posts