e-Ink – Druk przyszłość

 In Wpisy Blogowe

Kolejny tydzień, kolejny artykuł. Dzisiaj zajmiemy się technologią e-Ink. Powiemy czym ona jest i dlaczego jeszcze nie zmieniła świata.

Jeśli nasze artykuły podobają się Wam, to pamiętajcie o naszej Drukarni Cyfrowej gdy będziecie potrzebować coś wydrukować. Teraz wracamy do elektronicznego atramentu. 

e-Ink – zmieni świat?

Drukarnia Wielkoformatowa Printing House

E Ink lub inaczej elektroniczny atrament, to nowoczesna technologia papieru elektronicznego. Zbudowany jest on z miliona mikrokapsułek wielkości średnicy ludzkiego włosa. Każda kapsułka zawiera w sobie białe i czarne cząsteczki, które są zawieszone w bezbarwnej cieczy. Białe cząsteczki posiadają ładunek dodatni, a czarne ujemny, przez co można nimi sterować. Mikrokapsułki są zawieszone również w płynie, który wyglądem przypomina atrament. Jeśli nim pokryjemy obwód elektroniczny, który jest przystosowany do sterowania będziemy w stanie wyświetlać na nim obraz. Odpowiedni przepływ prądu będzie powodował, że w mikro kapsułkach białe cząsteczki idą do góry lub w dół.

Używając sitodruku atrament taki można nanosić na bardzo wielu płaszczyznach, od papieru, poprzez tekstylia, a na szkle kończąc. Tylko po co ?

Odpowiedź jest prosta, by go zmieniać, czytniki ebooków jak Kindle od Amazona używają właśnie tej technologii. W 2008 roku magazyn w USA użył tej technologi, by wydrukować tytuł na okładce, który migał. Największą zaletą tej technologii jest czytelność i w przeciwieństwie do ekranów led,lcd oled, obraz zawsze jest widoczny tak samo (niezależnie od kątów). Zapotrzebowanie na energię również jest znikome, ten napis w magazynie w USA działał przez 90 dni, dlatego wiele osób twierdzi, że ta technologia zastąpi kiedyś tradycyjny druk.

 E Ink posiada wiele zalet, ale ma i wady. Pierwszą jest cena. Koszt produkcji jest bardzo duży i mimo, że odpowiedni czytnik może nam zastąpić wszystkie gazety i książki, to początkowy zakup odstrasza wiele osób. Drugim minusem jest brak koloru i jakość obrazu rysunków,zdjęć itp. O ile tekst wygląda bez zastrzeżeni, to właśnie rysunki i zdjęcia nie wypadają tak różowo, wynika to z ograniczeń technologii. Posiada ona dwa stany czarny albo biały i tyle. Ostatnią wadą jest szybkość. Jeśli ktoś chce odtwarzać filmy lub animacje, ta technologia to umożliwi, ale jej szybkość działania pozostawia wiele do życzenia. Zmiana stanu atramentu, po to  aby odtwarzać z wystarczającą szybkością jest prawie nieosiągalna.

Mimo swoich wad E Ink bez wątpienia będzie miał wpływ na świat, tylko jeszcze nie teraz. Niewątpliwie gazety z ruchomymi obrazkami, jak w Harrym Potterze na nas czekają.

A na Was czekamy my. Nasza drukarnia oferuje szeroki zakres usług reklamowy takich jak, Druk Banerów, Ekspozytory Reklamowe, Teczki ofertowe z nadrukiem itp. Pełna oferta  dostępna w Printing House. Skontaktuj się z nami.

Recent Posts