Jak Stworzyć Dobry Plakat

 In Wpisy Blogowe

Witamy wszystkich w kolejnej części z cyklu jak stworzyć dobry plakat. W tym tygodniu skupimy się na czcionkach, ikonach, grafikach i kolorach, czyli na stronie czysto wizualnej naszego projektu.

Zanim jednak zaczniemy, zachęcamy do korzystania z usług naszej Drukarni Wielkoformatowej Printing House. Gwarantujemy najwyższą jakość i najkrótszy czas realizacji razem z przystępną ceną. Zapraszamy do kontaktu. 

Dobra czcionka to taka, którą wszyscy będą w stanie przeczytać, przynajmniej takie informacje można znaleźć w internecie. I jest to prawda, ale dobra czcionka, to również taka, która pasuje do naszego projektu oraz przekazuje coś z niego czytającym ją.

Jak zaprojektować dobry plakat

Druk Plakatów
Druk Plakatów

Na dobrym plakacie znajdziemy kilka czcionek, które do siebie będą pasować nie tylko pod względem wyglądu, ale również wielkości oraz sposobu druku. To nie znaczy oczywiście, że muszą być jednakowe. 

Zasada jest taka, tytuły czy też wezwania do wykonania jakiejś czynności mogą i powinny być artystyczne pasujące do stylu plakatu. Oczywiście osoba postronna musi być w stanie je łatwo i szybko przeczytać, ale kierunek artystyczny jest wolny.

A teksty, które mają przekazywać dużo  informacji powinny być pisane czcionką znaną i lubianą oraz łatwą do zrozumienia. Oczywiście ich wielkość powinna być dostosowana do potrzeb.

Wiem, nie jest to za bardzo informacyjne, ale praca artystyczna rzadko będzie miała takie informację. Zapamiętajcie następujące zasady: tytuł i wezwanie do działania, duże i artystyczne czcionki. Teksty informacyjne, czytelne i znane. Można użyć kilku czcionek i wielkości.

Kolejnym elementem graficznym, który warto wykorzystać, to ikony, szczególnie do przekazywania informacji. Pozwala nam to nie zasypywać naszego plakatu toną zbędnych informacji tekstowych, a zarazem w łatwy i czysty sposób przekazać je. Mówimy tutaj na przykład o tym, że koncert jest dla osób pełnoletnich więc ikona, że impreza od lat 18 będzie szybciej zrozumiana, niż tekst informacyjny. 

Po ikonach należy pamiętać, że jeśli wykorzystujemy grafiki, to te grafiki muszą być najwyższej jakości. Chodzi o to, że zawsze łatwiej jest zmniejszyć lub powiększyć dużą grafikę i utrzymać wysoką jakość niż małą. Do tego wysoka jakość grafik i zdjęć dobrze też się prezentuje w różnego rodzaju mediach społecznościowych. 

Ostatnim i chyba najważniejszym elementem graficznym jest kolor, mimo że jest najważniejszy, jest również najtrudniejszy do opanowania, szczególnie dla osób, które nie są grafikami lub też projektantami. Nie napiszę wam, który kolor wybrać i dlaczego, bo takie informację można łatwo znaleźć w sieci, napiszę natomiast, jak łatwo stworzyć z wybranych kolorów paletę, która będzie ze sobą współgrała.

Jeśli nie mamy konkretnego pomysłu na paletę barw, którą chcemy wykorzystać w naszym projekcje, to warto skorzystać z prostego triku by ją stworzyć. Najpierw wybieramy, którą barwę główną chcemy, a następnie musimy uzyskać dla tej barwy kod HSL. HSL to jest model reprezentacji kolorów, które człowiek widzi wykorzystując 3 składniki: światło, nasycenie i odcień. Trick polega na tym, że używając jednej z tych wartości możemy stworzyć całą paletę barw, która będzie pasowała do naszego koloru bazowego. Warto wpisać w google HSL patter Pickier i skorzystać z szeregu darmowych narzędzi stworzonych właśnie do tego.

Troszkę innym tematem jest kolor czcionek. O ile tytuł i podtytuł będzie łatwy do zrozumienia z powodu wielkości, to już mniejsze czcionki mogę mieć problem z kontrastem z tłem, który może utrudnić czytelność. Zazwyczaj zaleca się korzystanie przy małych czcionkach z bieli lub czerni, ale czasami projekt wymaga wykorzystania innego koloru. O czym warto pamiętać, to fakt, że zalecany kontrast pomiędzy czcionką, a tłem dla łatwego czytania, to 4.5 do 1. Tutaj polecam skorzystanie z Adobe Color Contrast Analyzer, jest to darmowe narzędzie ułatwiające znalezienie odpowiedniego kontrastu.

I to wszystko, teraz musicie złożyć całość i dostaniecie dobry plakat. Jeśli materiał wam się podobał dajcie znać. Do usłyszenia. 

Recent Posts