Czcionki – Wybór i Druk – Drukarnia Wielkoformatowa

 In Wpisy Blogowe

Nasza drukarnia wielkoformatowa wielokrotnie spotyka się z sytuacją, w której klient wybiera czcionkę  niepasującą do drukowanego materiału. Postanowiliśmy więc stworzyć ten post, aby pomóc w  wyborze odpowiedniej czcionki. Tym sposobem ułatwimy pracę sobie, a naszym klientom doradzimy, jak osiągnąć zamierzony cel. 

Temat czcionek jest bardzo szeroki, w tym artykule nie będziemy go badać, ale przejdziemy od razu do tego, co musicie wiedzieć, by wybrać odpowiedni rodzaj pasujący do Waszego projektu. 

Czcionki można dzielić na wiele sposobów, ale dla zwykłej osoby, która nie wie jakiej użyć, proponujemy najprostszy podział, a mianowicie: czcionki do czytania, czcionki dekoratywne oraz znaki specjalne. Jest to nieskomplikowany i szybki sposób wyboru odpowiednich opcji.

Jeśli w swoim projekcie macie dużo tekstu, który chcecie by był przeczytany, powinniście użyć czcionek, które to ułatwią. Nie chodzi tutaj tylko o projekt liter i znaków interpunkcyjnych, ale również o fakt, że ludzie przyzwyczaili się już do pewnych charakterystyk tekstu drukowanego i mają podświadome oczekiwanie, by je spotkać w innych tekstach drukowanych. I tak do głównych rodzajów czcionek, które zapewniają dobrą czytelność należą Sans Serif i Serif. Te dwie grupy posiadają gigantyczną ilość czcionek (przykładowo “Times New Roman, Garamond, Cambria, Helvetica, Futura”), które możecie wybrać jeśli zależy Wam na czytelności. 

Teraz przejdźmy do czcionek dekoratywnych. Tutaj tak naprawdę panują tylko dwie zasady: liczy się wygląd i minimalizm. Nie wolno więc przesadzić z ilością i należy zadbać o prezencję. Ten rodzaj czcionek jest stosowany do podkreślenia czegoś lub też brandowania. Najlepszym przykładem są loga, wiele firm stosuje właśnie w nich ten rodzaj czcionek. Wy również powinniście tak je stosować. Przeczytanie jednego czy dwóch wyrazów nie stanowi dla człowieka problemu, ale czytanie długich zdań z wykorzystaniem czcionek dekoratywnych, to całkowicie inna kwestia więc ich nie nadużywajcie. 

Na końcu porozmawiamy o znakach specjalnych. Jest to bardzo ważna grupa czcionek, ponieważ zamiast liter może zawierać grafiki. Tutaj nasza drukarnia wielkoformatowa nie ma za wiele do powiedzenia. Wynika to z jednego powodu, a mianowicie pod grupą znaków specjalnych można przemycić wszystko. Nasza jedyna rada tutaj, jest taka, aby ich nie używać, jeśli nie ma takiej konieczności, bowiem znacznie łatwiej się zmienia grafikę niż czcionkę.

I to by było na tyle, pamiętajcie jeszcze tylko o tym, że nasza drukarnia wielkoformatowa Printing House doradzi i wybierze najlepszy materiał do druku oraz kompatybilny z nim rodzaj czcionki. Zapraszamy do kontaktu.

Recent Posts