Historia Druku Część Trzecia
Dzisiaj nasza Drukarnia Cyfrowa Printing House zaprasza Was na ostatnią część cyklu o Historii Druku.
Drukarnia Wielkoformatowa
W poprzednim artykule mówiliśmy o tym, jaką druk przebył drogę od zwykłych pieczątek w starożytnym Egipcie, poprzez pierwszą ruchomą czcionkę w Chinach, prasy drukarskiej Gutenberga, aż do XX wieku.
Od początku swojego istnienia druk polegał na przenoszeniu i powielaniu, ale poprzedni wiek to zmienił przez wynalezienie drukarek atramentowych, a później laserowych.
Druk atramentowy był pomysłem nowatorskim i zrodził się w latach 50 XX wieku. Pomysł był dosyć prosty, dysze z tuszem (farbą drukarską) miały malować na kartce papieru bez jej dotykania. Miało to zmniejszyć hałas maszyn drukarski, wprowadzić konieczność zmiany matrycy, a co za tym idzie obniżyć koszty. Ojcami tego pomysłu są Ichiro Endo i Jon Vaught, którzy niezależnie od siebie, wpadli na podobny pomysł. Warto wiedzieć, że jeden pracował dla Canona, a drugi dla HP.
Drukarka Atramentowa
Technologia ta była skutecznie rozwijana i z biegiem czasu dołączono możliwość kolorowego druku. Samego opisu technologicznego chyba nie muszę podawać, bo większość z nas miała, albo ma, tego rodzaj drukarki w domu. Drukarnie, takie jak nasze, również używają tego rodzaju druku, ale na przemysłową skalę.
Jest to pierwszy rodzaj drukarki, która przestała powielać matrycę drukarską, a pozwoliła na drukowanie czego dusza zapragnie. Druk atramentowy tak się upowszechnił, że same drukarki są czasami tańsze niż tusz, który jest potrzebny do druku.
Druga technologia XX wieku, która odcisnęła swój ślad w historii i nadal wywiera wpływ, to drukarka laserowa. Druk laserowy obecnie stał się tak popularny jak atramentowy, a drukarki można kupić w podobnych, a nie kiedy w niższych cenach, niż atramentówki.
Za ojca tej technologii uważa się Gary Starkweather, który pracując dla firmy Xerox w 1969 miał pomysł, by drukować używając lasera. Oczywiście technologia jest ciut bardziej skomplikowana, ale ogólne założenie takie miało być.
I tak na rynek weszła drukarka laserowa, która podobnie jak atramentowa nie musiała posiadać matrycy wymienianej za każdym razem, gdy chciało się wydrukować coś nowego. Największą zaletą tej technologii, przynajmniej w pierwszym okresie, była jakość druku tekstu, szybkość oraz niewysoki koszt eksploatacji. Z tych powodów ten typ drukarek szybko zdobył rynek biurowy.
Oczywiście wiek XX to też wynalezienie druku cyfrowego, o ile jego rola jest bardzo znacząca, to prawda jest taka, że nie dotyczy ona sposobu druku, a formy dostarczania tego, co chce się wydrukować.
Drukarka Laserowa
I tak właśnie dotarliśmy do czasów współczesnych. Wiem, pominęliśmy wiele pobocznych technologii, ale ten artykuł miał tylko pokazać historię druku w prostej linii.
Czy to już jest koniec rozwoju druku? Bez wątpienia nie. Obecnie mamy już do czynienia z rozwojem w formie drukarek 3D. Ale o tym kiedy indziej.
Drukarnia Cyfrowa Warszawa – Printing House zaprasza do siebie, oferujemy szereg usług:
- projekt
- ulotki
- wizytówki
- teczki
- plakaty
- naklejki
- banery
- katalogi
- witryny druk + oklejanie
- szyldy
- nadruki na plexi, pcv
- pudełka
- notesy
- planery
- kalendarze
I nie tylko, jeśli macie jakieś projekty graficzne lub drukarskie i chcecie je zrealizować, piszcie do nas zapraszamy również na nasz Facebook