Sitodruk co to jest?

 In Wpisy Blogowe

Drukarnia Wielkoformatowa Warszawa – prezentuje “Sitodruk’’. Brzmi to jak zapowiedź filmu lub sztuki w tatrze 🙂 

Witam wszystkich na kolejnym poście blogowym, który nasza pracownia Printing House udostępnia, zapraszam do lektury. 

Sitodruk Warszawa

Zatem, co to jest sitodruk? Na początku może powiem troszkę o jego historii. Sitodruk wywodzi się z druku szablonowego, który był stosowany w Azji od wieków. Za twórców sitodruku uważa się Yuzensai Miyasaki i Zisukeo Hirose, którzy tą metodą ozdabiali kimona. Później została unowocześniona przez Samuela Simona na początku XX wieku. Z biegiem czasu była ulepszana i stosowana coraz bardziej powszechnie.

Reklama Sitodruk Warszawa

Sitodruk albo raczej druk metodą sitową jest, najprościej tłumacząc, drukiem przez sito. A dokładniej  przez siatkę drukarską, co umożliwia bardzo dużą kontrolę nad tym, ile farby ma być użyte oraz pozwala utrzymać najwyższą jakość odbitek. 

Poza tymi dwoma zaletami najważniejszym powodem, dla którego warto stosować tą metodę druku, to jej duża odporność na warunki zewnętrzne, na przykład koszulki z nadrukiem, wykonanym w ten sposób, przeżyją znacznie dłużej, niż inną metodą. W związku z tym także banery są najczęściej drukowane metodą sitodruku, ponieważ promienie UV, jak i woda, nie wpływają na nie. 

Skoro ten rodzaj druku ma tyle walorów, to dlaczego nie jest używany do wszystkiego? Oczywiście Sitodruk nie ma samych zalet. Wady istnieją i to dosyć znaczące, np. czarne tło może przebijać przez biały nadruk umieszczony na nim, lepiej mieć tego świadomość przy dobieraniu kolorystyki w projekcie wykonywanym tą metodą. Oczywiście wszystko zależy od drukarza i użytych materiałów. Sitodruk jest też czasochłonny. Wymaga długiego i żmudnego przygotowania przed drukiem, dlatego jest odradzany przy drukowaniu małej ilości materiałów. Wadą jest też cena. Czas przygotowania do druku oraz fakt, że wymaga on więcej materiałów wpływa na wzrost ceny. 

Mimo tych wad, sitodruk  jest pożądany przy dużych zleceniach, gdzie priorytetem jest wytrzymałość na warunki atmosferyczne i liczy się najwyższa jakość materiałów. 

 Sitodruk nie ma ograniczeń materiałowych. Można użyć go do druku na tkaninach, papierze, folii, kubkach itp. Sprawdzi się na każdej powierzchni.

 Sitodruk stawia na wytrzymałość oraz jakość druku. 

Jeśli  nie wiesz jaką metodę druku wybrać do swojego projektu, to skontaktuj się z nami, nasza Drukarnia Cyfrowa pomoże Ci w doborze najlepszej metody. Zapraszamy też na swojego facebooka

Recent Posts