Drukarki w domu – Drukarnia Cyfrowa Warszawa

 In Wpisy Blogowe

Witam wszystkich, kolejny post od naszej Drukarni Cyfrowej Warszawa Printing House. Tym razem zajmiemy się prośbą o wyjaśnienie jak działają drukarki domowe.

Jako osoba. która rozebrała swoją pierwszą drukarkę, a później nie umiała jej złożyć postaram się przekazać Wam całą swoją wiedzę.

Drukarnia Cyfrowa Warszawa

W domowym zaciszu rozróżniamy najczęściej dwa rodzaje drukarek: atramentową lub laserową. Oczywiście istnieją również inne, ale w tym artykule omówię te dwa typy urządzeń.

Reklama Druk Naklejek

Historycznie posiadanie własnej drukarki jest bardzo, ale to bardzo nowym konceptem. Przez większość czasu ludzkość nie posiadała technologii,  która by to umożliwiła, dopiero druga połowa wieku XX dała nam taką sposobność.

Drukarka Atramentowa, która podbiła rynek domowy jest dosyć prosta. Działa na zasadzie konwersji obrazu cyfrowego (grafiki lub tekstu) na fizyczną kopię. Kopia fizyczna powstaje dzięki małym kropką atramentu na papierze, które są tworzone podczas druku. Wszystko odbywa się bardzo szybko i jest sterowane przez sterownik, który mówi drukarce jaki kolor oraz ile kropek ma zrobić. Z perspektywy użytkownika  odbywa się to wszystko tak szybko, że nie jest w stanie zauważyć pojedynczych kroków, które maszyna wykonuje by stworzyć druk.

Każda drukarka tego typu posiada głowicę zawierającą tysiące maleńkich otworów, z których z bardzo dużą szybkością upuszcza się mikroskopijne kropelki atramentu na papier.

Atramentówki wykorzystują płynny atrament zrobiony z kolorowych barwników albo cieczy zawierającej pigment. Gdy głowica drukująca przesuwa się poziomo w maszynie, papier przechodzi przez nią prostopadle do niej. Gdy strona przechodzi przez nią, poszczególne otwory w głowicy drukującej są aktywowane i mała kropla atramentu jest wypychana na stronę.

 Drugim popularnym rodzajem drukarek w domu są urządzenia laserowe.

Drukarki laserowe technicznie produkują druk podobnie do drukarek atramentowych poprzez użycie małych kropek, które są tak małe, że nasze oko ich nie widzi. Mimo, że efekt druku jest podobny, to technika użyta do uzyskania go jest całkowicie inna.

Po pierwsze drukarki laserowe używają toneru, a nie tuszu. Toner to drobny proszek, który poprzez działanie lasera jest przenoszony na papier. 

Takie proste wytłumaczenie jest jednak zakrzywieniem prawdy, ponieważ drukarka laserowa jest znacząco bardziej skomplikowana. Lepszym i uproszczonym opisem jest ten. Bęben(lub bębny przy kolorze) drukarki zostaje naładowany, następnie laser (lub dioda led) naświetla go w obrysie obrazu do druku. Toner zostaje przyciągnięty do obszarów bębna, w których ładunek został odcięty, a szereg rolek przenosi proszek z kasety z tonerem do bębna. Obszary naładowane w bębnie odpychają toner, a obszary nienaładowane przyciągają go i przyklejają do bębna. Obszar nienaładowany to właśnie ten, przez który laser działa. W tym samym czasie papier jest transportowany na bęben, co powoduje przeniesienie obrazu na niego. Następnie strona przechodzi przez gorący wałek, który działając ciepłem i naciskiem trwale przykleja toner do strony. I tak powstaje wydruk z drukarki laserowej.

 Druk laserowy jest bardzo skomplikowany więc użyłem uproszczeń w celu przybliżenia tematu.

Pamiętajcie również o tym, że Drukarnia Cyfrowa Warszawa pozostaje do Waszej dyspozycji. Oferujemy szeroki zakres usług od druku broszur, poprzez druk na drewnie i kończąc na Sitodruku Warszawa.

Recent Posts