Druk Ploterowy

 In Wpisy Blogowe

Nie przestajemy pisać dla Was 🙂 W tym tygodniu wyjaśnimy na czym polega Druk Ploterowy. 

Witam wszystkich, tutaj Drukarnia Wielkoformatowa Warszawa 🙂 A dokładnie Printing House. 

Druk Ploterowy

Może zaczniemy od tego co to jest ploter. I już na wstępie pojawia się problem, ponieważ ploter może być atramentowy, solwentowy, tnący, laserowy, rysujący, bębnowy, płaski i nie tylko. Ale co to jest?. Jest to urządzenie, które przenosi w przypadku druku obraz na powierzchnię materiału. Czyli jest to drukarka ? Nie, nie jest to drukarka, może drukować i w naszej drukarni to robi, ale może również ciąć czy grawerować itp.

Druk ploterowy Warszawa
Druk Ploterowy

Ploter to urządzenie, które przenosi coś na coś (np.projekt z komputera), wiem bardzo proste tłumaczenie, ale lepszego nie znajdziecie nawet na wikipedii.

Wiecie teraz czym jest ploter, ale po co on w ogóle jest, przecież do druku mamy drukarki. Tak, zgadza się, ale co kiedy trzeba wydrukować projekt, który jest większy niż drukarka może obsłużyć ? Czy nie można kupić większej drukarki?  No nie. W pewnym momencie taki zabieg mija się z celem, dlatego kupuje się ploter, ponieważ on radzi sobie z drukiem dużych powierzchni i jest wyposażony odpowiednio do zadania. 

Teraz pojawia się pytanie czemu więc na nim wszystkiego nie drukujemy. Odpowiedź jest prosta, ponieważ ploter to nie drukarka i nie radzi sobie dobrze z małymi rozmiarami. Przy druku wielkoformatowym, gdzie wszystko jest wielkie i będzie widoczne z daleka spełnia się idealnie, ale druk wizytówek czy też broszur byłby już problematyczny.

 Druk ploterowy powstał i jest używany do druku wielkoformatowego. Jest wydajny i relatywnie tani oraz idealnie nadaje się do tworzenia banerów i dużych reklam. 

Nasza drukarnia stosuje druk solwentowy – ploterowy. O co chodzi? O  “atrament”, którego używamy. Jest on pigmentem na bazie rozpuszczalników organicznych, co przenosi się na wysoką odporność druku na czynniki zewnętrze (nawet do kilku lat), a przy takiej wielkości druku zazwyczaj o to chodzi.

Mam nadzieję, że nasz artykuł o druku ploterowym wyjaśnił Wam czym on jest i do czego się stosuje. Jeśli macie jakieś pytania, piszcie. 

Zapraszamy również do naszej Drukarni Cyfrowej, oferujemy szeroki zakres usług, w tym pudełka z nadrukiem, teczki ofertowe z nadrukiem oraz druk na płótnie i wiele, wiele więcej.

Recent Posts