Druk Plakatów – Plakat Historia

 In Wpisy Blogowe

Dzisiaj nasza drukarnia cyfrowa postanowiła przybliżyć Wam historię plakatu i druk plakatów. Zapraszamy do czytania naszego materiału.

Druk Plakatów

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie czym dzisiaj jest plakat. Plakat to rodzaj wyrobu poligraficznego, który charakteryzuje się bogatą szatą artystyczną (choć nie zawsze). Jest stosowany często jako reklama, ale również jako dzieło sztuki. Łączy w sobie użytkowość z artystyczną ekspresją.

Druk Plakatów
Druk Plakatów

Z plakatem każdy z nas zetknął się na ulicy, przystanku, kinie czy też w galerii, albo w teatrze. Ta forma drukarska, jak żadna inna, przeniknęła do popkultury, ale skąd ona się w ogóle wzięła ? 

Za protoplastę plakatu uważa się afisz, czyli ogłoszenie reklamowe lub informacyjne, które zawierało zdobienia i tekst. Afisz pojawił się w XV wieku i jest z nami do tej pory, ale prawdziwy plakat  pojawił się dopiero w XVIII i XIX wieku. Za ojca tego rodzaju ekspresji uważa się Julesa Chereta, który stworzył serię plakatów reklamujących wydarzenie kulturowe i rozrywkowe. 

Rola plakatu w społeczeństwie od początku rosła z roku na rok. Chyba każdy z nas pamięta plakat z drugiej wojny światowej, który został stworzony w Wielkiej Brytani “Keep Calm and Carry On”, ale prawdziwy boom ta forma druku uzyskała dzięki filmom. 

Hollywood wykorzystało ją do promocji swoich dzieł, wykonano tak dobrą pracę, że wiele z nich stało się ikonami kinematografii. Dla Polaków chyba najbardziej znanym  plakatem jest “ W SAMO POŁUDNIE 4 CZERWCA 1989”, gdzie na tle słowa Solidarność stoi szeryf.

W dzisiejszych czasach sztuka plakatu nie ginie, a wręcz przeciwnie, jest szeroko rozwijana. Plakaty często zastępują na naszych ścianach obrazy, a nawet farbę. Spotykamy je dosłownie wszędzie, ale tylko te najlepsze przykuwają naszą uwagę. Pochwalcie się jakie plakaty posiadacie w domu.

Mamy nadzieję, że artykuł wam się podobał. Pamiętajcie, że najwyższej jakości Druk Plakatów w Warszawie, dostępny tylko w Printing House. Zapraszamy do kontaktu.

Recent Posts